مقالات

کتاب استراتژی های بازاریابی دیجیتال - نوشته دکتر محمد رضا عبداله بیکی

کتاب استراتژی های بازاریابی دیجیتال

نویسنده : دکتر محمد رضا عبداله بیکی

 

جهت دانلود نسخه الکترونیکی کتاب " استراتژی های بازاریابی دیجیتال - نوشته دکتر محمد رضا عبداله بیکی " روی تصویر روبرو کلیک نمایید.

بازاریابی اینترنتی چیست ؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بازاریابی اینترنتی، بازاریابی آنلاین یا آنلاین مارکتینگ (Online Marketing)، یک روش بازاریابیست که در آن، از ابزارها و رسانههای آنلاین استفاده میکنند.

در کسب و کارهای سنتی، بعد از راه اندازی کسب و کار، مهم ترین مسئله، جلب و حفظ مشتریان است که در قدم اول صاحبان مشاغل به آن می پردازند و به این فرآیند در اصطلاح، "بازاریابی" گفته می شود. امّا امروزه دیگر کسب و کارها کم کم جنبه سنتی خود را از دست داده اند. با حضور چشمگیر اینترنت در فضای معمولی زندگی انسان ها، کسب و کارها نیز میل به ورود در این فضاها را پیدا کرده اند و حضور کسب و کارهای اینترنتی به طبع بازاریابی اینترنتی را نیز می طلبد. در واقع همان جذب و حفظ مشتری به صورت اینترنتی را بازاریابی اینترنتی می گویند.

بازاریابی اینترنتی نیز همانند بازاریابی سنتی باید توسط بازاریابان اینترنتی صورت بگیرد. شما در راه می توانید از آژانس های بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی کمک بگیرید. "امپریال" یکی از بهترین آژانس های بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی است که آماده خدمت رسانی به کسب و کارهای مختلف است.

اقدامات بازاریابی آنلاین

شما اگر قصد ایجاد یک "کسب و کار اینترنتی" دارید، ناچارید برای بهتر دیده شدن و جلب اعتماد بیشتر، به سراغ طراحی وب سایت بروید. ایجاد ترافیک برای وب سایت از اهداف بازاریابی اینترنتی محسوب می شود که شامل دو روش بازاریابی درون گرا و برون گرا می باشد.
در بازاریابی درون گرا، بیشتر توجه مدیران وب سایت ها به تولید محتوای سودمند برای مخاطبان شان می باشد که البته در تولید این محتواها، توجه به کیفیت حرف اول را می زند. دقت نمایید که "بازاریابی محتوا" به علت اثر بخشی طولانی مدت و همچنین پروسه زمانی طولانی می تواند یک رابطه طولانی دو طرفه را بین سایت شما و مخاطبان تان فراهم کند. فقط برای ایجاد تنوع سعی کنید از انواع محتوا چه دیداری وچه شنیداری بهره ببرید، حتی با نشر همین محتواها در شبکه های اجتماعی یا وبلاگ شخصی خود به بالا رفتن ترافیک و سئو سایت تان کمک کنید.
وجود شبکه های اجتماعی که در زمینه های گوناگون فعالیت می کنند، زمینه را برای فعالیت گسترده تر شما در تولید انواع محتوا فراهم می کنند. شما می توانید با تولید محتواهای گوناگون و متناسب با فعالیت آن شبکه های اجتماعی، گام بلندی در بازاریابی به سبک دیجیتالی بردارید. البته این نکته هم قابل تأمل است که در تولید این محتواها، به ارزش و اعتبار"برند" خود دقت نموده و به آن پایبند باشید. همان طور که متوجه شدید، این روش هزینه چندانی را بر دوش صاحبان و مدیران سایت ها تحمیل نمی کند و آن ها را به راحتی به مقصودشان می رساند امّا در مقابل بازاریابی برون گرا همراه با صرف هزینه خواهد بود مثلأ تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو یا حضور در نمایشگاه های مختلف یا حتی بیلبوردها و بنرهای تبلیغاتی از این نوع هستند.
به هر حال، شما در هر دو روش سعی در جذب مشتری و تشویق آنها به خرید دارید که البته تبدیل این مشتری ها به خریداران دائمی هدف نهایی هر کسب و کار آنلاین است.
در مرحله بعد به اندازه گیری و مقایسه بپردازید و ببینید چه تعداد از این مراجعان شما جذب و عضو سایت یا شبکه های اجتماعی شما شده و یا اقدام به خرید نموده اند. شما با این کار می توانید بفهمید که آیا فعالیت هایی که برای رسیدن به هدفتان انجام داده اید، اثر بخش بوده یا نه؟ که اگر چنین نباشد، مجبورید تغییراتی را در وب سایت خود ایجاد نمایید.

نقش مشتریان در بازاریابی آنلاین

بعد از به دست آوردن مشتریان، حفظ و نگهداری آن ها به وسیله برقراری رابطه ای درست، از الزامی ترین فعالیت های شما محسوب می شود که باید در برنامه ریزی های خود آن را مد نظر قرار دهید، زیرا حفظ این مشتریان بسیار راحت تر از به دست آوردن مشتریان جدید است.
در بازاریابی آنلاین ارتباط با مشتری به صورت آنلاین از اهمیت زیادی برخوردار است. شما در این نوع از انواع بازاریابی دیجیتال، به راحتی می توانید به تولید یک برند جدید پرداخته و آن را به عموم معرفی کنید، در حالی که در بازاریابی های سنتی به این مقدار دارای قدرت واختیار نبودید. انجام بازاریابی آنلاین بدون توجه به زیر شاخه های آن امری محال و نشدنی به نظر می رسد. چگونه می شود به بازاریابی دیجیتالی پرداخت امّا به سئوی سایت اهمیت نداد. توجه همزمان به تمامی ابزارهای بازاریابی آنلاین شما در مسیر رسیدن به هدف یاری می رساند.
سئو سایت در واقع راه ورود به دنیای بزرگ سایت ها در پهنای گوگل است. سایتی در این رقابت تنگاتنگ پیروز می شود که به تمام الگوریتم های گوگل چون تکرار کلمات کلیدی، لینک ها و بک لینک ها، بارگذاری مناسب و... پایبند باشد. البته این را فراموش نکنید که هدف اصلی، کاربرانی هستند که به دنبال محصول یا فعالیتی به سراغ موتورهای جستجو آمده اند؛ پس در بهینه سازی سایت و محتواهایتان، نیاز این مخاطبان را فدای تکنیک های سئو نکنید.


در بازاریابی آنلاین، خود می توانید از انواع وب سایت های مطرح کمک گرفته و از آنها بخواهید به تبلیغ کالا یا سایت شما در وب سایت شان بپردازند یا از آژانس های تبلیغاتی برای تبلیغ موبایلی کمک بگیرید. به هر حال، هر روشی را برمی گزینید، اندازه گیری را هرگز فراموش نکنید تا بتوانید بازگشت سرمایه خود را تخمین بزنید و مدام فعالیت های خود را بهبود ببخشید.
با نگاهی دقیق تر در می یابید که هر چند بازاریابی آنلاین دارای زیر مجموعه هایی می باشد امّا همه آن ها به هم وابسته و غیر قابل تفکیک می باشند. محتوا، عنصر اصلی تمام قسمت های مختلف بازاریابی آنلاین است؛ چه تولید این محتوا برای وب سایت باشد، چه برای بازاریابی ایمیلی. این موضوع فقط توان و هوش مدیر وب سایت را می رساند که با توجه به هر کدام از آن ها محتوای مناسب را انتخاب نماید.

معایب و مزایای بازاریابی آنلاین

بازاریابی آنلاین همان طور که از نامش پیداست، به معنای 24 ساعته حاضر بودن در فضای اینترنت است که شما را قادر می سازد در هر ساعت از شبانه روز به تعامل با سایت ها و مخاطبان پرداخته و پرسش و پاسخ مطرح نمایید، به انواع مختلف کالاها دسترسی پیدا کرده و قیمت آن ها را به راحتی بیابید. این ها بخشی از مزایای بازاریابی آنلاین است.
از معایب آن می توان به غیر ملموس بودن کالاهای ارائه شده در این فضاها، وابستگی شدید به اینترنت، نبود این فناوری در بسیاری از مناطق هدف و بالا بودن فضای رقابتی بین شرکت ها، برندهای بزرگ و کسب و کارهای نوپا نام برد.

هنگامی که یک رهبر با کمک فن آوری های دیجیتالی بتواند در یک لحظه اطلاعات و حتی مهارت های لازم را کسب نماید حتماً کمک شایانی به کسب و کار وی می شود. زمان، عنصر اصلی پیشرفت و ترقی در یک سازمان است در هیچ روش سنتی نمی توان سرعت بالای دیجیتال را یافت، در کسب و کارهای آنلاین این امکان وجود دارد که مدیر بتواند چشم انداز آینده هدف ها و برنامه های خود را رصد کند و برای رسیدن به آن ها راه ها وروش های مختلف را اتخاذ نماید.

زمان بندی را عنصر اصلی کار خود قرار داده و تجزیه و تحلیل نمایید که آیا آن محصولی که انتخاب نموده اید در آن زمان خواصت از طرف بازار فروش پذیرفته خواهد شد، اگر این گونه به نظرتان آمد خوب می توانید به سرعت اقدام نمایید و بازاریابی خود را آغاز کنید. یک روش ساده برای اینکه متوجه بازار فروش یک محصول شوید توجّه به رقیبان تان است مثلاً اگر یک محصول در بازار رقیبی برای شما ندارد پس می توان نتیجه گرفت که شاید بازار فروشی هم ندارد.

در هر کسب و کاری مشخص کردن هدف و نقطه ای که دوست دارید در نهایت به آن برسید از اهمیت زیادی برخوردار است و می توان گفت قبل از به راه اندازی یک کسب و کار ایجاد هدف است که کار را به حرکت و پویایی وادار می کند و مشخص می کند چه تلاش هایی را در این میان برگزینید که اگر در ترسیم آن کوتاهی کنید حتی یک کسب کار آنلاین را نیز ممکن است به شکست بکشاند.


اجرایی کردن هدف ها به راستی که کار دشواری است که البته کسب و کار های آنلاین این را برای صاحبان سرمایه آسان و قابل دسترس نموده است، صرف هزینه های بالا در کسب و کارهای سنتی بسیاری از آن ها را در قدم های اول محکوم به شکست می کرد امّا این امر در کسب و کارهای آنلاین به حداقل یا حتی صفر رسیده است.
راحت تر کردن مسیر رسیدن به هدف باعث می شود که اعضای مختلف مجموعه در مسیر خود ثابت قدم بمانند مسلماً توجه به همه این موارد هم باعث رضایت کارمندان شده و هم پیشرفت شرکت و در نهایت رضایت مشتریان آن مجموعه را در بر دارد.
یک کسب و کار آنلاین مسلماً برای پیش رفت به اینترنت نیازمند است کسب اطلاعات و آگاهی در زمینه اینترنت کسب درآمد شما را امکان پذیر می کند و تجارتی را که به راه انداخته اید برای شما با دوام می گرداند.

همه مدیران دوست دارند از نیروهای متخصص در مجموعه خود بهره ببرند یافتن نیروهای کارآمد، دسترسی و جذب آن ها از طریق کانال های آنلاین اینترنتی بسیار راحت تر است ، حتی شما می توانید با امکاناتی که دیجیتال در خدمت شما قرار می دهد به راحتی کارمندان خود را به افرادی حرفه ای وآموزش دیده تبدیل نمایید ، شناختن استعدادهای پنهانی و به کار بردن آن ها در زمینه های مختلف امری است که در کسب و کارهای آنلاین سهل الوصول است ، نمی توان نادیده گرفت که در این نوع کسب و کارها افراد یک مجموعه چقدر راحت یکدیگر را می یابند و مانند یک تیم در کنارهم به حل مشکلات مجموعه خود می پردازند.
مدیران یک مجموعه آنلاین نه تنها به راحتی با کارمندان شان رابطه برقرار می کنند بلکه می توانند با دیگر مدیران در سازمان های دیگر تبادل اطلاعات نمایند در این میان کارمندان نیز بی بهره نبوده و با دیگر کارمندان مجموعه رابطه ای عمیق تر خواهند داشت .
این ارتباطات دوسویه باعث می شود افراد نزدیکی و وابستگی بیشتر به مجموعۀ خود پیدا کرده و راحت تر با آن هماهنگ شوند ، مدیران هم می توانند پیوسته از حال و اوضاع کارمندان خود با خبر بوده و از آن ها در برابر مشکلات شان حمایت نمایند ، یافتن مسائلی که باعث کاهش کارآیی یک کارمند می شود در واقع کمک به کل مجموعه است.
در چنین محیط دیجیتالی به سرعت نیروهای ناکارآمد شناخته شده  و می توان آن ها را از چرخه کاری حذف نمود و در مقابل نیروهای فعال و کوشا شناخته شده و می توان مورد تشویق قرار داد، در چنین محیط آرامی می توان به شکوفایی و بروز خلاقیت در کارکنان یک مجموعه امید داشت، کاهش هزینه های آن را برآورد کرد، افزایش سود دهی را به انتظار نشست و در نهایت رضایت مندی در مشتریان را بالا برد و در آخر از مدیران تبلیغاتی برای جذب مشتری بیشتر حمایت کرد.
مدیران یک مجموعه هنگامی که حتی چند مورد از موارد ذکر شده را در سازمان خود رعایت کنند می توانند امیدوار باشند آن نقطۀ نهایی که در ذهن شان می پروراندند دور از دسترس نخواهد بود.
یک کسب و کار دیجیتالی تلاش می کند تا مسیر را برای شما هموارتر و دوردست ها را قابل رویت کرده و با این کار مدیر یک مجموعه را توانمند نموده و او را در رونق بخشیدن به کارش یاری می رساند و سازمان را تشویق می کند تا با سرعت بیشتری مسیر پیشرفت را بپیماید.  

  حرف آخر:

یک کسب و کار آنلاین موفق فقط با تجزیه و تحلیل از بازار، بررسی میزان تقاضا، شناختن ویژگی های رقیبان و مقایسه با برتری های خود، توجه به زمان بندی مناسب و بسیاری موارد دیگر به نتیجه مطلوب خواهد رسید.  

به قول شخصیت مارک زاکربرگ در فیلم The Social Network:

ما انسانها در غار زندگی میکردیم و بعد به روستاها رفتیم؛ شهرها را ساختیم و به شهرها مهاجرت کردیم و الان میرویم تا در اینترنت زندگی کنیم!

و واقعا هم همین شد!

بالاخره هر صاحب کسب و کاری کافیست تا بشنود که در یک جایی جمعیت زیاد است و برود و خودش را جلوی آنها به نمایش بگذارد!

بازاریابی اینترنتی، بازاریابی آنلاین یا آنلاین مارکتینگ (Online Marketing)، یک روش بازاریابیست که در آن، از ابزارها و رسانههای آنلاین استفاده میکنند.

اگر نمیدانید چه برنامهای دارید و یا این که روش اصولی آن را نمیدانید پس در این مقاله همراه Modir TV باشید تا چند روش اصلی “بازاریابی اینترنتی” را به شما نشان بدهیم!

تبلیغات بصری (Display Advertising)

با این روش کم و بیش آشنا هستیم.
در تبلیغات بصری، بنر یا عکسی با محتوای تبلیغاتی شرکت شما، در وبلاگ یا وب سایت پربازدید (و ترجیحا مرتبط) دیگری، به نمایش گذاشته میشود.

این روش، میتواند به طرز مطلوبی سطح آگاهی مخاطب را نسبت به شما، بالا ببرد.
بسته به اهدافتان می توانید یا به طور کلی برند خود را معرفی کنید و یا برای مثال برای کمپین نوروزیتان مخاطب جذب کنید.

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

با توجه به نامش، در این روش مخاطبان را با ایمیلهای تبلیغاتی، مورد هدف قرار میدهید.
برای اطلاعاتی مفیدتر به مقاله “ایمیل مارکتینگ چیست؟” نگاهی بیندازید.

بازاریابی درون گرا (Inbound Marketing)

بازاریابی درون گرا بسیار کلیتر از مدل آنلاین آن است.
اما در بازاریابی آنلاین، این روش این گونه عمل میکند که برای مثال شما با رایگان در اختیار گذاشتن اطلاعات و مقالات علمی مرتبط با محصولات و یا خدمات برند خودتان، مخاطبان خود را جذب می کنید.

مهم ترین روش پیادهسازی آن، بازاریابی محتوایی میباشد. با مراجعه به مقاله “بازاریابی محتوایی چیست؟” دانش خود را در این زمینه بیشتر کنید.

بازاریابی موتورهای جست و جو (SEM)

در این بخش، مخاطب در حالی که دنبال راه حل مشکل خود در اینترنت میگردد، نام برند شما را به عنوان اولین نتایج جست و جو میبیند.

روش کار آن هم این طور است که بودجهای را در نظر میگیرید و به گوگل میدهید، تعدادی عبارت انتخاب میکنید و گوگل شما را در جست و جوی آن نتایج در رتبههای نخست نشان میدهد، پس از آن به ازای هر کلیک، مبلغی را از شما کم میکند.

مبلغی که به ازای هر کلیک میپردازید بنا به درجه سختی، میزان جست و جو و… متغیر است.
نکته جالب این که میتوانید تعیین کنید که در چه ساعت و روزی، از چه موقعیتی (مثلا ایران، فرانسه، ونیز و… را میخواهید) کاربران بتوانند وبسایت شما را در نتایج ببینند.

بهینه سازی موتورهای جست و جو (SEO)

با سئو (SEO)، شما کلمه و عبارت مرتبط با کسب و کارتان را در نتایج جست و جوی موتورهای جست و جو مانند گوگل تا رتبههای اول بالا میآورید.
تفاوت این روش با قبلی این است که در SEO شما خودتان بالا میآیید و گوگل شما را یک شبه بالا نمیآورد!

به ازای کلیکها دیگر لازم نیست پولی پرداخت کنید، منتها رساندن وبسایت شما در کلمات کلیدی رقابتی مستلزم 2 تا 6 ماه زمان است و این روش نیازمند نیروهای متخصص در این حوزه میباشد تا هم بتوانید به موقع نتیجه بگیرید و هم بتوانید بر روی ماندگاری نتایج خود حساب کنید.

با مطالعه مقاله “سئو (SEO) چیست؟” بیشتر برای سئو کردن سایتتان قانع میشوید!

سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جست و جو (SEO)

بازاریابی شبکههای اجتماعی

همانطور که از نام این بخش برمیآید، این روش (بازاریابی رسانه های اجتماعی) با استفاده از شبکههای اجتماعی بزرگ به عنوان رسانه تبلیغاتی، نام برند شما را در خاطر مخاطبان هک میکند (“بازاریابی رسانه های اجتماعی چیست؟” را ببینید).

بازاریابی زنجیرهای

در این روش، شما به خرده فروشان اینترنتی، تبلیغاتچیهای آنلاین و یا طراحان وبلاگ، بودجهای را اختصاص میدهید تا برای برند شما، مطلب بنویسند.

دلیل اهمیت بازاریابی اینترنتی

اینترنت توانایی ارتباط با میلیونها انسان در جای جای دنیا را دارد. و میتواند برای شما بازارهای هدفی تازه و جهانی تعریف کند. این روش نسبت به دیگر روشها، کم هزینهتر و پربازدهتر میباشد.

اتفاقاتی که در هر 60 ثانیه در دنیای اینترنت اتفاق می‌افتد

نتیجه بخش بودن بودجهای که به این روش اختصاص میدهید به راحتی با ابزارهای تحلیلی دقیق قابل ارزیابی و تشخیص است.
اما به یاد داشته باشید که در این روش حتما از نیروهای متخصص کمک بگیرید.

شما چطور فکر می کنید؟
به نظر شما از بین روشهای بالا کدام یک از آنها میتواند بیشترین اثر را برای کسب و کارتان به ارمغان بیاورد؟
دوست داریم نظرتان را بدانیم!

خواندن 1909 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « مدل شبکه osi بازاریابی دیجیتال چیست ؟ »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.