مقالات

کتاب استراتژی های بازاریابی دیجیتال - نوشته دکتر محمد رضا عبداله بیکی

کتاب استراتژی های بازاریابی دیجیتال

نویسنده : دکتر محمد رضا عبداله بیکی

 

جهت دانلود نسخه الکترونیکی کتاب " استراتژی های بازاریابی دیجیتال - نوشته دکتر محمد رضا عبداله بیکی " روی تصویر روبرو کلیک نمایید.

تفاوت هاست و سرور

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

تفاوت هاست و سرور چیست؟

اطلاعات در سرویس های اینترنت به نام صفحات وب قرار می‌گیرد. اطلاعات در سروهایی که صدها هزار کامپیوتر متصل به اینترنت هستند قرار می‌گیرد که هاست ها فضایی از این سرورها هستند که صفحات وب به اندازه نیازشان آن را اجاره می‌کنند .

حال به توضیح بیشتر درباره این مطلب می‌پردازیم:

سرور

سرور یا عبارت انگلیسی آن (server)به کامپیوترهای بزرگی گفته می‌شود که همیشه روشن بوده و آماده دریافت از کامپیوتر گیرنده و پاسخ به آن درخواست می باشد  که این دسترسی اگر فقط دریک شبکه داخلی باشد به آن سرور تحت شبکه می‌نامیم که تمامی کامپیوترهای موجود در این شبکه از این کامپیوتر دستور می‌گیرندو وتامین نیازهای تحت شبکه وتعیین نقش سرور آنها می‌نماید، اگر گستره این شبکه را بیشتر گسترش دهیم و آن را کامیوترهای متصل به اینترنت  و با گروه بزرگی از کامیوترهای همیشه روشن و همیشه در دسترس از راه اینترنت مواجه‌ایم که به آن سرویس های اینترنتی گفته می‌شود.

هاست

فضای میزبانی یا عبارت انگلیسی آن host که بر روی یک سرور برای یک سایت تدارک دیده می شود. هاست محیط مجازی اطلاق می شود که بر روی یک سرور برای یک سایت تدارک دیده شده است,ممکن است بر روی یک سرور 1 یا 10 و یا 500 سایت و حتی بیشتر میزبانی شود و تعداد سایت های روی یک سرور به قدرت پردازنده و رم و فضای سرور و همچنین میزان استفاده وبسایت ها از این منابع بستگی دارد.
این سرور نیاز به یک برنامه مدیریتی دارد که هر کابر(مدیر سایت) به صورت مجزا بتواند وب سایت خود را مدیریت کند که به صورت کلی شامل فضای وب سایت(هارد) , پایگاه داده و ایمیل می باشد و برای سرورهایی که از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنند cPanel یکی از محبوب ترین نرم افزار های شناخته شده در این زمینه می باشد که امکانات فوق العاده ای به کاربر می دهد.

تفاوت هاست و سرور

1.یک فضا از سرور می باشد که وب سایت شما در آن قرار دارد، اما نمی توان بطور یقین گفت که هاست زیر مجموعه سرور می باشد و یا سرور زیر مجموعه هاست می باشد. زیرا ممکن است یک هاستی مربوط به یک وبسایت داشته باشیم که نیازمند چندین سرور باشد، مانند شبکه های اجتماعی همچون facebook و یا چندین وب سایت داشته باشیم که همه از طریق یک سرور پشتیبانی بشوند.

2.یک هاست یا یک هاست شبکه ای ، میتواند یک قطعه سخت افزاری کامپیوتر باشد یا یک دستگاهی که به شبکه اینترنتی متصل است. هاست با IP اختصاصی شناخته می شود و می تواند به عنوان یک منبع اطلاعات، خدماتی و برنامه های کاربردی از طریق دستگاه های دیگر در دسترس کاربران قرار بگیرد و به عنوان پایانه راه دور شناخته می شود.

3.یک سرور در عین حال می تواند یک نرم افزار یا سخت افزاری باشد که قابلیت ها یا خدمات را برای سایر دستگاه ها یا برنامه های کامپیوتری فراهم می کند که در مدل “کلاینت-سرور” (Client-Server) به این دستگاه ها کلاینت (Client) می گوییم. خدماتی مانند اشتراک گذاری داده ها و منابع و انجام محاسبات از جمله سرویس هایی است که یک سرور می تواند به یک یا چند کلاینت ارائه دهد.  اتصال چند کلاینت به یک سرور از قابلیت آن است و همچنین چندین سرور می توانند به یک کلاینت سرویس دهند. امکان اجرا کردن سرور و کلاینت بر روی همان دستگاه وجود دارد و یا دستگاه می تواند برای اتصال به سرور از اتصال به یک شبکه اینترنتی دیگر استفاده کند.

4.شرایط محاسبات در هر دو توابع آن ها یکسان است اما مسئله مهم در نوع عملکرد آن هاست، یک سرور قادر است به عنوان یک هاست (میزبان) عمل کند ولی همه هاست ها توانایی سرور بودن را ندارند.

5.همانطور که گفته شد، سرورها می توانند رایانه های میزبان باشند، اما تمام هاست ها نمی توانند سرور باشند. میزبان شبکه، هر سخت افزار یا دستگاه رایانه ای است که از طریق اینترنت به یک شبکه متصل شده و قابلیت ارائه خدمات به سایر دستگاه های متصل را داشته باشد.

خواندن 2130 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.